Przekształcanie własnych nadwyżek piekarni w zrównoważony składnik - Mikokin

ZRÓWNOWAŻONE BIAŁKO
Sprawdź, w jaki sposób innowacyjne wykorzystanie nadwyżek piekarniczych przez Rebread pomogło tej baskijskiej piekarni przemysłowej w produkcji funkcjonalnego składnika - biomasy grzybowej bogatej w białko i błonnik.
Działając w Hiszpanii, Rebread udowodnił, że jest profesjonalnym i niezawodnym partnerem, konsekwentnie dotrzymującym terminów realizacji projektów i dostarczającym wysokiej jakości badania i innowacyjne rozwiązania.
Goizane Lizarralde, Responsable de I&D, Artadi Alimentación S.L. (OKIN)

WSPÓŁPRACA REBREAD Z PIEKARNIAMI

Współpracujemy z piekarniami przemysłowymi, abyprzekształcić boczne strumienie i nadwyżki piekarnicze w zrównoważony, bogaty wbiałko składnik, skutecznie zmniejszając ilość odpadów i rozwijając gospodarkęo obiegu zamkniętym w produkcji żywności.

REBREAD W PROGRAMIE BIND 4.0

W styczniu 2023 r. zostaliśmy wybrani jako laureatprestiżowego hiszpańskiego programu akceleracyjnego BIND 4.0, inicjatywyskupiającej się na współpracy korporacyjnej w celu wspierania innowacji. Dziękitemu programowi nawiązaliśmy współpracę z dwoma kluczowymi graczami branżowymiz Kraju Basków: Angulas Aguinaga, producentem gotowych do spożycia dań rybnych,oraz Okin, piekarnią przemysłową. Nasza współpraca z Okin wykroczyła pozaprogram BIND 4.0 i doprowadziła do pozyskania lokalnego grantu Sukalberri,dodatkowo wspierając nasze wspólne projekty.

Nasza prezentacja z Demo Day:

WSPÓŁPRACA Z OKIN + GRANT SUKALBERRI

Współpraca Rebread z Okin koncentrowała się na innowacyjnymwykorzystaniu strumieni bocznych piekarni do produkcji naszego funkcjonalnegoskładnika CrumbsUp – biomasy grzybów bogatej w białko i błonnik, o naturalnejsłodyczy i pełnym profilu aminokwasowym.

Składnik oparty na nadwyżkach Okina pomógł ponowniezintegrować ten nowy-stary surowiec z procesami pieczenia. Współpraca ta,finansowana przez Okin i wsparta przez grant Sukalberri, trwała 12 miesięcy iosiągnęła poziom gotowości technologicznej (TRL) 7. Projekt zostałprzeprowadzony w laboratorium Rebread, a technologia została z powodzeniemprzeniesiona do działu rozwoju nowych produktów Okin w ich zakładzie testowym wErrenterii.

ŻYWNOŚĆ DLA LUDZI ZAMIAST DLA ZWIERZĄT

W ramach programu BIND 4.0 i grantu Sukalberriprzekształciliśmy nadwyżki chleba, które wcześniej były wykorzystywane jakopasza dla zwierząt, w cenny surowiec: nasz bogaty w białko i błonnik składnik,nazwany przez Okin: Mikokin. Składnik ten jest produkowany w sposóbzrównoważony środowiskowo i energooszczędny przy użyciu 48-godzinnego procesufermentacji w stanie stałym (SSF).

Proces ten, opracowany i przeskalowany do poziomupilotażowego, pokazał, w jaki sposób piekarnie mogą być liderem w gospodarce oobiegu zamkniętym, znacznie zmniejszając swój wpływ na środowisko, jednocześnieprzyczyniając się do rewolucji białek alternatywnych.

Zmielony i sproszkowany składnik funkcjonalny - Mikokin

Nasz roczny projekt badawczo-rozwojowy z Okin skupiał się nastworzeniu zrównoważonego zarządzania bocznymi strumieniami piekarniczymi.Dzięki tej współpracy i włączeniu Mikokin, Okin jest teraz w staniezrewaloryzować 50% wytwarzanych odpadów piekarniczych, które wcześniej byływykorzystywane jako pasza dla zwierząt.

PREZENTACJA PROJEKTU I PERSPEKTYWY NA PRZYSZŁOŚĆ

Nasza kompleksowa usługa obejmowała współtworzenie koncepcji rozwiązania, prowadzenie badań laboratoryjnych nad procesami biotechnologicznymi, skalowanie rozwiązania i przeprowadzenie transferu technologii proof-of-concept do zakładu testowego Okin. Nasz biotechnolog był na miejscu, aby nadzorować proces transferu, zapewniając pomyślne wdrożenie.

Współpraca rozpoczęła się w styczniu 2023 r. i zakończyła w lutym 2024 r., a wyniki projektu zostały zaprezentowane podczas prezentacji Okin na konferencji Food4Future 2023 w Bilbao. To partnerstwo utorowało drogędla przyszłych innowacji w zakresie zrównoważonej produkcji żywności i zarządzania odpadami dla Okin i innych piekarni.

MOŻLIWOŚCI DLA PIEKARNI TAKICH JAK OKIN

  • Innowacyjne wykorzystanie szczepów grzybów zwykle stosowanych w produkcji tempehu, pasty miso lub sosu sojowego do przetwarzania lokalnych nadwyżek piekarniczych i strumieni bocznych.
  • Umożliwienie piekarniom dołączenia do rewolucji białek alternatywnych.
  • Szansa na zamknięcie własnego obiegu produkcyjnego i ponowne wykorzystanie surowców do dalszej konsumpcji przez ludzi.
  • Szansa dla piekarzy na rozszerzenie portfolio B2B i sprzedaż własnego funkcjonalnego składnika innym producentom żywności do wykorzystania w: chipsach, przekąskach, naleśnikach, gofrach, alternatywach dla nabiału, koktajlach białkowych i suplementach, wegańskich sosach i przyprawach umami.


Obecny status: pomyślne zakończenie etapu walidacji proof-of-concept, przygotowanie do wdrożenia w stałej produkcji.

SPRAWDŹ WIĘCEJ CASE STUDIES REBREAD

Goizane Lizarralde

Responsable de I&D, Artadi Alimentación S.L.
"Działając w Hiszpanii, Rebread udowodnił, że jest profesjonalnym i niezawodnym partnerem, konsekwentnie dotrzymującym terminów realizacji projektów i dostarczającym wysokiej jakości badania i innowacyjne rozwiązania."

Javier Valero Relloso

Open Innovation Manager, Blendhub S.L.
"Nasza współpraca rozpoczęła się we wrześniu 2023 roku z Rebread jako jednym z 10 wybranych start-upów w ramach Affordable Nutrition Scale-Up Challenge. Wierzymy, że Rebread jest u progu udanego wprowadzenia na rynek i komercjalizacji swojego innowacyjnego składnika żywności CrumbsUp."
GOTOWI, BY ZAMIENIĆ WASZE NADWYŻKI W WARTOŚĆ?
Bread black and white graphics