Budujemy strategiczne Partnerstwa z sieciami handlowymi poszukującymi innowacyjnych rozwiązań w zakresie marnowania żywności. Współpracujemy z ich producentami przemysłowymi, którzy z kolei wdrażają procesy upcyklingu pieczywa w oparciu o nasze know-how, z gwarancją popytu ze strony klientów i zwrotu z inwestycji.
Technologia zachowania chleba i produkcji chleba less waste (gdzie 15% mąki jest zastępowane nadwyżką chleba) została wdrożona w jednej z piekarni przemysłowych w Polsce. Piekarnia dostarcza świeże i odpiekane pieczywo do naszego Partnera korporacyjnego, który dysponuje największą siecią sklepów typu convenience w Polsce, z ponad 10 500 sklepami w kraju.
Testy mikrobiologiczne i fizykochemiczne nowych produktów piekarniczych dowiodły pomyślnej walidacji technologii i wykazały potencjał do szerszego wdrożenia. Po szczegółowej walidacji pod kątem wydajności produktu i aspektów modelu gospodarki o obiegu zamkniętym oraz po uzyskaniu pozytywnych informacji zwrotnych planowany jest projekt pilotażowy w wybranych sklepach.
W ramach współpracy przygotowaliśmy również projekty etykiet dla różnych rodzajów chleba less waste. Biorąc pod uwagę brak przepisów UE dotyczących upcyklingu i etykietowania żywności pochodzącej z upcyklingu, skonsultowaliśmy się z prawnikiem ds. żywności i zaproponowaliśmy odpowiedni opis składników opracowanego chleba.
Rozpoczęliśmy proces opracowywania dopasowanej do portfolio klienta receptury fermentowanego napoju bezalkoholowego, aby dalej badać rozwiązania w celu przekształcenia niesprzedanego chleba w wartościowy surowiec. Na początku projektu nasz Partner przeprowadził badania konsumenckie konceptów różnych napojów z wykorzystaniem technologii upcyklingu, aby wybrać odpowiedni cyrkularny produkt.
W raporcie konsumenckim oceniono popularne napoje fermentowane, shoty probiotyczne, destylaty rzemieślnicze i produkty o niskiej zawartości alkoholu. Każdy z badanych napojów i konceptów produktowych bazował na nadwyżkach pieczywa. Badanie wykazało, że klienci Partnera najchętniej kupują napoje bezalkoholowe. Uznali również nasze rozwiązania upcyklingowe za atrakcyjne i chętnie by je kupowali ze względu na koncepcję zapobiegania marnowaniu żywności, robienia czegoś dobrego dla środowiska i dlatego, że nasze składniki są naturalne.
Więcej informacji na temat postrzegania rozwiązań upcyklingowych przez konsumentów można znaleźć w naszym raporcie Crumbling The Barriers.
Wzięliśmy również udział w Innovation Day zorganizowanym dla pracowników naszego Partnera, prezentując niektóre z naszych rozwiązań w zakresie wykorzystania nadwyżek pieczywa: przekąski z funkcjonalnej biomasy chlebowo-grzybowej, wypieki z 20% uratowanego chleba oraz kwas chlebowy.
Współpraca z sieciami detalicznymi ilustruje model wdrażania technologii Rebread w istniejących łańcuchach dostaw detalicznych, w tym w markach własnych, w których można skutecznie wdrażać innowacje i obieg zamknięty własnych surowców.
Obecny status: pomyślne zakończenie etapu walidacji proof-of-concept, przygotowanie do wdrożenia pilotażowego.