NASZA HISTORIA & MISJA

Zaczynaliśmy jako rzemieślnicza piekarnio-śniadaniownia „HANDELEK” w Krakowie. Nasze menu opierało się na tradycyjnych recepturach na zakwasie i dobrej jakości lokalnych produktach - wypiekaliśmy kilka rodzajów chleba, chałki, bułki, bagietki.

Nasz biznes szybko się rozwijał, a pieczywo było sprzedawane nie tylko w naszym lokalu, ale także za pośrednictwem zewnętrznych sklepów, do których dostarczaliśmy towar - wkrótce byliśmy jedną z największych lokalnych piekarni rzemieślniczych.
Bakery Handelek, photo by Konrad KozlowskiOrange background

Straciliśmy grunt pod nogami

Bread loaves, photo by RebreadOrange background
Zanim się spostrzegliśmy, w 2020 roku dopadła nas globalna pandemia, a następnie wojna za granicą Polski, która zmieniła wszystko. Rosnące ceny energii, mniej klientów i wyższe koszty operacyjne uniemożliwiły rozwój naszej działalności. Zwroty ze sklepów wzrosły, a nawet rolnik, który brał od nas niesprzedany chleb na paszę dla zwierząt, przestał do nas przychodzić. Pomimo naszych najlepszych starań, nie mogliśmy dokładnie przewidzieć popytu, co doprowadziło do dni, w których musieliśmy pozbyć się dziesiątek bochenków. To była dla nas niemała porażka.

MOMENT PRZEBUDZENIA

Zdaliśmy sobie sprawę, że inne piekarnie i sklepy mają ten sam problem z niesprzedanym pieczywem.
Byliśmy przerażeni widząc, jak wiele chleba się marnuje, jak wiele emisji jest generowanych przez jego składowanie i jak ogromne ilości wody, surowców i energii są bezpowrotnie tracone. Poczuliśmy się zobowiązani by znaleźć rozwiązanie.

OD ODPADU DO SUROWCA

Zainspirowała nas austriacka piekarnia Bäckerei Therese Mölk, która we własnej destylarni przetwarza nadwyżki chleba na rzemieślniczy alkohol. Postanowiliśmy spróbować tego samego u nas - z resztek chleba zebranych z kilku piekarni powstał rzemieślniczy destylat okowita.
 
Poza alkoholem zaczęły pojawiać się inne pomysły: baza pod kosmetyki, napoje bezalkoholowe czy biodegradowalne opakowania. Postanowiliśmy stworzyć REBREAD i zbudować go z fantastycznym zespołem, w pełni oddanym ratowaniu niewykorzystanego chleba. Teraz rozwijamy i udostępniamy nasze biotechnologie poprzez licencje, dzięki czemu mogą być one wdrażane w wielu miejscach na całym świecie w tym samym czasie. To jedyny sposób na rozwiązanie tego palącego globalnego problemu.
Bread black and white graphics

NASZ WSPANIAŁY ZESPÓŁ

Dział biznesowy:
BARTŁOMIEJ RAK
CO-FOUNDER,CEO
KATARZYNA MŁYNARCZYK
CO-FOUNDER
EWA JAROSZ
PROJECT MANAGER
PATRYCJA NIERADA
RELATIONSHIP MANAGER
Dział B+R:
AGATA ŁOBOCKA
BIOTECHNOLOGIST
AGNIESZKA MACHUL-ŻWIRBLA
CHIEF BIOTECHNOLOGIST
PIOTR KOWALSKI
LAB TECHNICIAN

NASZE ZOBOWIĄZANIE DO DZIAŁANIA

Do 2040 roku wyobrażamy sobie świat, w którym odpady z pieczywa są wyeliminowane w całym łańcuchu dostaw, co prowadzi do znacznego zmniejszenia zużycia zasobów, wpływu na środowisko i kosztów produkcji. Poprzez innowacyjne rozwiązania w zakresie upcyklingu, skoncentrowane na wykorzystaniu marnowanego pieczywa i dedykowane zarówno producentom przemysłowym, jak i MŚP, dążymy do wspierania zrównoważonych systemów produkcji żywności (SDG 2.4), minimalizacji wytwarzania odpadów (SDG 12.3) i promowania efektywnego wykorzystania zasobów naturalnych (SDG 9.4), jednocześnie zwiększając dostępność żywności i poprawiając odżywianie (SDG 2.1).
SDG 12
SDG 9
SDG 2
SDG
Naszą wizją jest współtworzenie przyszłości, w której zrównoważone praktyki będą normą, przyczyniając się do zdrowszej planety i zdrowszych ludzi dla przyszłych pokoleń.

Jesteśmy zdeterminowani, by osiągnąć:

Food waste icon by Flaticon
Redukcja odpadów i strat pieczywa
Ilość chleba, która nie stała się odpadem, potwierdzona przez wskaźnik odpadów i strat chleba - 50 tys. ton miesięcznie do 2030 r.
CO2 icon by Flaticon
Efektywność dla klimatu
Bezpośrednia i pośrednia redukcja emisji CO2e dzięki upcyklingowi produktów na bazie chleba i zastąpieniu surowców pierwotnych - co najmniej 830 tys. ton bezpośredniej emisji CO2e rocznie do 2030 r.
Bread loaf icon
Opłacalność zamkniętego obiegu
Lokalne/regionalne ekosystemy biznesowe o obiegu zamkniętym (piekarnia, producent spożywczy, sprzedawca detaliczny) skoncentrowane na waloryzacji nadwyżek chleba - 8 do 2030 r.
Nutrition icon by Flaticon
Większy dostęp do lepszego odżywiania
Europejscy producenci i sprzedawcy detaliczni zaangażowani w przystępność cenową i zdrowy skład odżywczy produktów z upcyklingu na bazie chleba - 30% przemysłowych i 50% MŚP klientów Rebread do 2030 r.
Report check icon by Flaticon
Stosowanie zrównoważonych praktyk
Europejscy producenci i sprzedawcy detaliczni, którzy uwzględniają redukcję odpadów chlebowych i upcykling w raportach CSRD - 20 piekarni przemysłowych i 7 sieci detalicznych do 2030 r.
CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?
POGADAJMY