"Save the Bread: Upscaling the Bread Waste into Baking Super-Flour" to projekt realizowany przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) w ramach Polish Challenge Fund przy wsparciu finansowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Projekt dotyczy marnowania pieczywa w małych i średnich piekarniach w Republice Mołdawii i przekształcanie nadwyżek chleba w zrównoważony, opłacalny składnik do produkcji nowych wyrobów piekarniczych. Prowadzona przez Rebread we współpracy z piekarnią Glincor inicjatywa podkreśla ekonomiczne rozwiązania w zakresie redukcji odpadów i waloryzacji surowców wtórnych, jednocześnie wspierając partnerstwa z lokalnymi interesariuszami w Mołdawii.
Głównym celem projektu było wprowadzenie zasad gospodarki cyrkularnej w lokalnym przemyśle piekarniczym poprzez upcykling niesprzedanego, pakowanego chleba w nowy produkt: super-mąkę. Wiele małych i średnich piekarni boryka się z nadwyżkami, a Glincor jest zdecydowanie jedną z nich - każdego dnia aż 200 kg całego chleba (300-400 bochenków) jest zwracane z lokalnych sklepów, szkół i restauracji. Wspólnie z Glincor, Rebread pracował nad waloryzacją niesprzedanego chleba poprzez:
Ta wieloetapowa strategia łączy w sobie kilka kluczowych aspektów. Po pierwsze, dostarczyliśmy technologię zachowania nadwyżkowego chleba i receptury w celu włączenia co najmniej 15% niesprzedanego chleba do nowych produktów piekarniczych. Razem z Glincor podjęliśmy współpracę z lokalnymi restauracjami, producentami sprzętu i interesariuszami zajmującymi się nadwyżkami chleba. Wprowadziliśmy również zrównoważone praktyki w celu osiągnięcia mierzalnych korzyści środowiskowych i ekonomicznych.
Po przeprowadzeniu obszernych analiz rynkowych, polsko-mołdawski zespół zidentyfikował i zakupił kruszarkę oraz urządzenie do pakowania kompatybilne z papierowymi torebkami. Pomyślne testy dowiodły, że drobno zmielony chleb może być pakowany w sposób bardziej zrównoważony niż standardowe plastikowe opakowania stosowane do podobnych produktów na rynku mołdawskim.
Projekt zaangażował lokalnych interesariuszy w celu zapewnienia długoterminowego efektu, w tym mołdawskich producentów i dostawców pieczywa, restauracje i winiarnie poszukujące rozwiązań bezalkoholowych. Interesariusze ci uczestniczyli w warsztatach demonstracyjnych zorganizowanych w Stefan Voda oraz w końcowej konferencji prasowej w winiarni Et Cetera w Crocmaz. Podczas tych wydarzeń zaprezentowaliśmy wykorzystanie nadwyżek chleba do dalszej konsumpcji jako wypieki piekarnicze i fermentowane napoje.
Prezentacje podczas warsztatów podkreśliły, w jaki sposób niesprzedany chleb, zwykle wyrzucany do kosza, może zostać przekształcony z odpadów w wartość i wykorzystany jako nadzienie do wypieków lub jako mąka w produktach piekarniczych, zastępując do 20% zwykłej mąki. Takie rozwiązanie pozwala obniżyć koszty przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości końcowego wypieku!
Piekarnia Glincor przetwarza około 200 kg nadwyżek chleba dziennie, zebranych od 200 firm. Dzięki nowej kruszarce nasz partner podwoił wydajność mielenia i rozpoczął o 100% wydajniejszy upcykling chleba.
Drobniejsza tekstura i jaśniejszy kolor zmielonych nadwyżek umożliwiły ich wykorzystanie w nowych zastosowaniach, takich jak panierka do smażenia, zagęszczacz nadzienia do ciast i produkcja nowego chleba. Dodanie 10-15% super-mąki w recepturach chleba zostało z powodzeniem zademonstrowane podczas warsztatów, potwierdzając ekonomiczną i funkcjonalną opłacalność takiego wypieku. Z kolei dodanie super-mąki do słodkich nadzień pozwoliło uzyskać gęstsze i delikatniejsze nadzienie do tradycyjnych mołdawskich rolad.
Przed:
Po:
W ramach projektu Rebread będzie również testować nowe wypieki pod kątem obecności skrobi opornej. Skrobia oporna to rodzaj składnika odżywczego występującego w niektórych zbożach i roślinach strączkowych, który może pomóc w trawieniu, utracie wagi lub zapobieganiu niektórym chorobom. Innymi słowy, dowiemy się, czy nowe bochenki z 15% nadwyżkami chleba mogą poprawić funkcjonowanie układu pokarmowego, pomóc dłużej pozostać sytym lub mieć pozytywny wpływ na pracę jelit!
Mołdawskie winiarnie i restauracje wyraziły zainteresowanie współpracą z Rebread nad napojami bezalkoholowymi. Winiarnie posiadają sprzęt do fermentacji i nierzadko klientelę, która nie pije wina, więc wprowadzenie opcji bezalkoholowych do swojego portfolio jest ciekawym dla nich kierunkiem. Rebread pracuje obecnie nad rozwojem napojów bezalkoholowych, które łączą niesprzedany chleb z trendami bezalkoholowymi.
Nowy sprzęt skutecznie zmodernizował procesy piekarnicze Glincor, poprawiając jakość i atrakcyjność rynkową bułki tartej i super-mąki. Dzięki projektowi "Save the Bread" udało się ograniczyć ilość odpadów, zwiększyć wydajność i dostosować piekarnię do bardziej zrównoważonych praktyk.
Sukces projektu podkreśla potrzebę efektywnego zarządzania odpadami piekarniczymi w Mołdawii, torując drogę innym lokalnym firmom do wdrożenia podobnych praktyk.
Uwaga: Treść niniejszego materiału niekoniecznie reprezentuje oficjalne poglądy Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej, Organizacji Narodów Zjednoczonych, w tym UNDP, lub państw członkowskich ONZ.