Kluczowe działania i osiągnięcia w 2024 roku
1. Premiera raportu branżowego „Crumbling the Barriers”
Na początku roku opublikowaliśmy nasz pierwszy raport branżowy "Crumbling The Barriers: How Companies are Transforming Surplus Bread into Innovative Products", który rzuca światło na potencjał wykorzystania niesprzedanego chleba w sektorze spożywczym. Wydanie raportu miało na celu podkreślenie aktualnych działań startupów i firm na rynku światowym, a szczególnie europejskim. Wszystkie opisane podmioty przetwarzają niesprzedane produkty piekarnicze w wartościowe produkty. Wspólnie z nimi przełamujemy i kruszymy bariery w przemyśle spożywczym, aby niesprzedane pieczywo stało się z powrotem częścią procesów produkcyjnych! Zrównoważone rozwiązania opisane w raporcie to m.in. wykorzystanie chleba w produkcji przekąsek, piwa czy alternatywnych białek roślinnych. Raport został dobrze przyjęty w branży (110 pobrań z całego świata!) i mamy nadzieję, że stał się punktem odniesienia dla innowatorów chcących zamienić swoje nadwyżki w wartość.
2. Aktywność na międzynarodowych wydarzeniach branżowych
W Q1-Q2 byliśmy obecni na ważnych wydarzeniach branżowych, na których poznaliśmy mnóstwo firm zainteresowanych zrównoważoną produkcją i utrwaliliśmy wartościowe kontakty na arenie europejskiej:
- Big Meet x Gastronord w Sztokholmie
- Food Tech Congress w Warszawie
- ImpactCEE w Poznaniu
Nasza obecność pozwoliła nam zaprezentować nasze technologie na dedykowanych stoiskach, zacieśnić współpracę z istniejącymi partnerami i pozyskać nowe kontakty w branży spożywczej i kosmetycznej.
3. Innowacje produktowe i technologiczne
W 2024 roku zrealizowaliśmy szereg innowacyjnych projektów:
- W ramach EIT Food Affordable Nutrition Scale-Up Challenge i we współpracy z Blendhub przygotowaliśmy technologię produkcji mieszanki piekarniczej z nadwyżek chleba (Q1-Q3).
- Zwalidowaliśmy technologię wykorzystania pleśni jadalnych CrumbsUp oraz produkcji fermentowanych napojów probiotycznych na bazie nowych substratów, takich jak grzanki i sucharki (Q2-Q3).
- Wprowadziliśmy naszą podstawową technologię na piekarniczym rynku mołdawskim dzięki UNDP i polskiemu Ministerstwu Spraw Zagranicznych (Q2-Q4). Przeczytaj nasze case study!
- W Q3 wspólnie z Ecobean, Cyrkl i Uniwersytetem Warszawskim wdrożyliśmy w życie projekt “Food 2 Good - Avoiding Food Products Becoming a Waste Anymore”, finansowany przez EIT Food RIS. W ramach projektu zaimplementowaliśmy pilotażowo proces logistyki zwrotnej dla fusów z kawy i nadwyżkowego chleba. Partnerami procesu w Warszawie są m.in. Gorąco Polecam, Baken i Goodspeed. Analogiczne rozwiązanie wprowadzimy w 2025 roku w czeskiej Pradze. Dodatkowo wyprodukowaliśmy próbną partię napojów probiotycznych i postbiotycznych na bazie upcyklingowej kofeiny i nadwyżek chleba.
- Nasze napoje probiotyczne dostały się do projektu BIOECO-UP (eng. Circular BioEconomy Market Uptake and Policy Support in Central Europe) finansowanego z Programu Interreg Europa Centralna. Celem projektu jest promocja bioproduktów i ich ocena przez osoby konsumenckie przy wykorzystaniu metodyki Living Labs. Już niedługo poznamy rezultaty!
- Dzięki współpracy z Novonesis - największym na świecie dostawcą probiotyków - rozpoczęliśmy badania nad opracowaniem innowacyjnego, pasteryzowanego napoju. Mimo pasteryzacji napój będzie zawierał żywe komórki bakterii probiotycznych oraz zachowa długi termin przydatności do spożycia poza lodówką.
Działania w minionym roku utorowały drogę do wdrażania naszych rozwiązań na większą skalę u naszych klientów i partnerów, jak również przygotowały do dalszego rozwoju technologii w międzynarodowych projektach zaplanowanych na 2025 rok.
4. Rozwój kompetencji sustainability
Intensywnie pracowaliśmy nad rozwijaniem naszych kompetencji w zakresie zrównoważonego rozwoju w ramach programu SoTecIn Factory (Q1-Q3). SoTecIn wspierał nas w zakresie zarządzania, cyrkularnego modelu biznesowego, budowania potencjału, pozyskiwania i wykorzystywania funduszy oraz przygotowaniu projektu dla retailerów przed wprowadzeniem go na rynek. Pomimo, że nie przeszliśmy do końcowego etapu akceleracji (konkurencja była ogromna!), udział w programie pozwolił nam poszerzyć wiedzę o zrównoważonych działaniach zgodnych z potrzebami rynku i międzynarodowych klientów.
5. Wsparcie finansowe i nagrody
Nasze kluczowe technologie – CrumbsUp i napoje bezalkoholowe Krast – zyskały wsparcie finansowe od EIT Food w ramach Affordable Nutrition Scale-Up Challenge, Impact Funding Framework oraz EIT Food RIS (CEE Open Innovation Call), co znacząco przyspieszyło ich dalszy rozwój.
Koniec roku przyniósł nam także inne dobre wieści. Nasze innowacyjne napoje na bazie nadwyżkowego chleba dostały rekomendację do dofinansowania wspólnego projektu z zagranicznym partnerem ETH Zürich w konkursie CALL 2024 w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (NCBR). Trzymajcie kciuki!
Ponadto otrzymaliśmy prestiżowe wyróżnienia:
- Lider Gospodarki Cyrkularnej od Stena Recycling Poland
- Lider Cyrkularności Forbes Polska
- Outgenia Startup Award jako startup agrifood, który napędza innowacje w hiszpańskim łańcuchu wartości produktów rolno-spożywczych
W październiku zostaliśmy dodatkowo nominowani jako startup do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP. To prestiżowe wyróżnienie jest przyznawane firmom, które przyczyniają się do rozwoju polskiej gospodarki, przestrzegają zasad odpowiedzialnego biznesu, promują pozytywny wizerunek kraju oraz stanowią wzór funkcjonowania dla innych firm. Gratulujemy wygranej startupowi PayEye!
6. Rozwój usług konsultacyjnych
W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie rynku, rozszerzyliśmy naszą ofertę R&D o usługi konsultacyjne dążące do opracowania konceptów produktowych (NPD) dla zagranicznych podmiotów. Usługi kierujemy do dużych firm produkcyjnych, które poszukują najefektywniejszych rozwiązań w zakresie zagospodarowania nadwyżek i strumieni bocznych produkcji piekarniczej.
Plany na 2025 rok
Rok 2025 zapowiada się intensywnie! Planujemy zarówno kontynuować rozwój naszych dotychczasowych projektów, jak i wprowadzać nowe inicjatywy. Nasze priorytety na nadchodzący rok to:
Rozbudowa zespołu laboratoryjnego – zwiększamy nasze zasoby badawcze w laboratorium, aby przyspieszyć rozwój innowacyjnych technologii dla naszych partnerów. Nowe osoby wesprą nas w projektach rozwojowych, m.in. w rozwoju technologii CrumbsUp w ramach Impact Framework Funding czy przygotowywaniu nowych receptur piekarniczych. Pod koniec 2024 roku zakończyliśmy procesy rekrutacyjne, ale w miarę potrzeb będziemy otwarci na przyjęcie więcej kompetentnych osób pracowniczych.
Licencjonowanie technologii – chcemy nadal zwiększać dostępność naszych rozwiązań poprzez generowanie licencji, które pozwolą na ich wdrażanie w nowych segmentach rynku. Dzięki wsparciu Startup Booster for Social Impact Uniwersytetu SWPS planujemy rozbudowanie naszej strony internetowej o system licencji technologicznych, wygodnych do pobrania przez partnerów B2B.
Premiera pilotażowej partii napojów postbiotycznych – kontynuujemy prace Food 2 Good nad innowacyjnymi napojami, które wpisują się w globalne trendy zdrowego odżywiania. Wiosną wypuścimy na lokalny rynek naszą pierwszą komercyjną partię napojów energetycznych Krast Coffee & Orange o właściwościach prozdrowotnych.
Fokus na kosmetyki – rozpoczynamy intensywne działania w sektorze kosmetycznym, wykorzystując nasze technologie zachowania surowca piekarniczego w nowej kategorii produktów. Nasz pierwszy kosmetyk, peeling pod marką Floura, cieszy się nieustannie dużym zainteresowaniem branży kosmetycznej. Już niedługo udowodnimy, że upcyklingowe składniki to must-have dla wszystkich marek dbających o środowisko i konsumenta i świetna alternatywa dla surowców pierwotnych.
Dzielenie się know-how – nieustannie wspieramy naszych klientów i partnerów, dzieląc się wiedzą i doświadczeniem, aby wspólnie działać na rzecz zrównoważonego rozwoju. Działając razem możemy zadbać o pełne wykorzystanie drogocennych surowców, takich jak niesprzedane pieczywo, i wprowadzić zasady gospodarki obiegu zamkniętego w branżach spożywczym i kosmetycznym.
Dziękujemy wszystkim, którzy wspierają naszą misję ratowania chleba. Szczególne podziękowania w minionym roku kierujemy w stronę: Novonesis, IUNG, ETH Zurich, naszych mentorów, partnerów projektowych i inwestorów. Współpraca z Wami to przyjemność!
Dziękujemy również gościom i gościniom z Polski i z zagranicy, którzy odwiedzili nasze laboratorium w zeszłym roku, m.in. student_kom Uniwersytetu Ekonomicznego z Krakowa, francuskiemu projektowi Ride2Change czy członk_iniom międzynarodowego konsorcjum BIOECO-UP. Cieszymy się, że działalność Rebread budzi zainteresowanie i pozwala zwiększyć świadomość problemu jakim jest marnowanie pieczywa.
Zapraszamy do obserwowania naszych działań na Linkedin i do współpracy!